A few Pictures of the Course

Dress Code 

In the Clubhouse
A smart casual method of dress is always expected from members.

The following MUST NOT be worn in the clubhouse at any time: -
o Track or Shell suits
o Vests or collarless tops.
o Football, Rugby or Cricket Shirts
o Boxer or Football shorts
o All Golf Shoes
o Hats or Caps
o Waterproof Golf Clothing
o Flip Flops
o Factory Work Wear, Jogging Bottoms, shell suits trousers, surf shorts, football shorts or high thigh shorts.

The Committee will decide what style of dress is deemed suitable or unsuitable.

o Collared, polo or turtle neck shirts must be worn.
o Tailored trousers and smart knee length shorts may be worn as well as dress Chino style trousers.
o Sport socks are allowed.
o Denims not allowed on any part of the course, that includes the putting green, practice area and academy course.

Message from Competitions & Handicaps Chairman - Finals Day
Finals Day
Due to the strange year, we have all endured, the knockouts started late this year and in an email sent to members, I allowed play by dates to be relaxed. This has unfortunately led to a situation whereby it has become necessary to give an extension until Saturday the 17th of October.

The Vets final weather permitting will go ahead this Sunday. If other finals line ups are completed and Members want to arrange their own date they can do so but it must be before the 17th of October.

Thanking everyone for their patience.

 

 

MENS TEXAS SCRAMBLE FOUR MAN TEAM OPEN


SATURDAY 19TH SEPTEMBER 2020


1ST

P. Carl Net 56.5pts
A. Black
P. Lillie
P. Barnes
(Geo Washington)


2nd

M. North Net 56.9pts
K. Faulks
J. Foreman
D. North
(Ingleby & Sharpley))


3rd

C. Parkinson Net 57.5pts
C. Walton
C. Oxberry
M. Wise
(Geo Washington)



4th

G. Jones Net 57.7pts
R. Jones
L. Findall
L. Chape
(Houghton le Spring / Boldon)

Funeral Arrangements for W Vest


This will be held at Sunderland Crematorium at 11 am on Monday 28th of September. Family only will be allowed inside the Crematorium but friends are more than welcome to attend outside if they wish to pay their respects.
Gathering at Wearside Golf Club afterwards adhering to Covid restrictions to raise a glass in memory of Billy.

 

 

 

INVITATION DAY
SPONSORED BY CALVERT’S ELECTRICAL
SATURDAY 26TH SEPTEMBER 2020


SHOTGUN START 8.30AM
All players need to be in position for 8-30 start but the first games
on 3rd and 18th start at 8.25 please

Due to Covid restrictions the food scheduled on completion
of your round has been replaced with a
Bacon Sandwich and a drink at the Halfway House
as you finish the 9th or before or after your round
TEE

1st
J.P Calvert & Guest M.Calvert & Guest
2nd
E. Patterson & Guest J. Murphy & Guest
3rd
S. Belchamber & Guest G. Cook & Guest
3rd
(second game) P. Seward & Guest C.Lee & Guest
4th
S.Fraser & Guest J.Atkinson & Guest
5th
6th
7th
A.Findlay & Guest D.Goldsmith & Guest
8th
E.Thompson & Guest B.Buckley & Guest
9th
A.Lynn & Guest J.Harrop & Guest
10th
T.Peat & Guest A.Williams & Guest
11th
N.Harrison & Guest J.Grey & Guest
12th
A.Newton & Guest P.Slee & Guest
13th
M.Thompschamp & Guest TBC & Guest
14th
N.Smith & Guest G.Dunn & Guest
15th
D.Taylor & Guest A.Hardy & Guest
16th G.L Smith & Guest G. Smith & Guest

17th
C.Smith & Guest G.Parker & Guest
18th
G. Fromme & Guest A. Greenhalgh & Guest
18th
(second game) C.Wilson & Guest J.Winlow & Guest

 

 

 

 

Wilkinson Cup Results
Congratulation to winners;

1st P Glaister & S Andrews - plus 13
2nd N Smith & P Henderson - plus 10
3rd N Southern & G Price - plus 10


Two’s sweep:
15 two’s worth £8.82 each.
C Barras; C Terris; J Gillon; S Hunter; P Glaister;
S Andrews (x2); T Flasby; D Parker; S Porthouse
G Parker; I Lumsden; A Sloanes; J Dutton; H Walton

 

 

 

 

 

Wearside Ladies Team Open 17/09/20

1st - Jill Richardson     - Darlington

         Sam Kairns          - Darlington

         Krishna  Smith    -  Darlington

         Catherine             -  Eaglescliffe

2nd -  Wendy Mitchell    - Dinsdalespa

           Sue Kiddle                    ""

           Jan Turner                    ""

           Sarah Hurst                  ""

 

3rd -   Gloria Goodchild  - Matfen Hall

           Pam Henderson              "

           Sonia Kennedy        Stocksfield

           Val Pesara                 Hexham      "

4th -  Paula Forster     -     Hexham

          Jenifer Herrmann           "

          Carol Morthmore             "

          Norma Mould                   "

 

WEARSIDE GOLF CLUB

Robson Shield Final- Result

Sunday 13th September 2020

Congratulations to Aaron Scott who beat Stuart Conway in the gross final. Joint third place went to Howard Walton and Matty Hoops.

Congratulations to Howard Middlemiss who beat Paul Wilson in the net final.
Joint third place went to Jeff Whiteley and Martin Donnelly.

Thanks to Martin who was a reserve and special thanks to Sean Donkin and Ken Bradley who were on standby for last minute call ups if Howard and Aaron had made it through to the semi finals of the county matchplay.