2018 Fixtures

Please find below the Gentlemans Team And Gentlemens Fixtures for 2018

2020 GENTLEMEN TEAM MATCHES

LEAGUE DIVISION 2

 

Tee reserved 4.30 – 6.00pm for all home matches

 

Tues      5th  May    Wearside v Chester le Street    H

Tues      12th May   South Shields v Wearside         A

 

Tues      19th  May    Wearside v Heworth               H

 

Tues      26th  May    Wearside v Ravensworth       H

 

Tues      2nd   June    Boldon v Wearside                 A

 

Tues      9th June     Wearside v Brancpeth            H

 

Tues      16th June   Durham City v Wearside         A

Tues     23rd June    Chester le  Street v Wearside   A

Tues     30th June    Wearside v South Shields        H

 

Tues         7th   July  Heworth v Wearside                 H

Tues      14th July    Ravensworth v Wearside       A

           

Tues         21st July     Wearside v Boldon               H

Tues         28th July     Brancpeth v Wearside         A

 

Tues          4th  Aug   Wearside v Durham               H 

 

 

2020 FIXTURES – GENTLEMEN

January

Wed                 1      Captains Drive In

March  

Sun                  15    Knock out entry deadline

Sun                  22    4BBB Medal

 April

Thurs               2      Senior Men’s Open

Sat                   4      Monthly Medal

Sun                  5      Harold Gregg (G) Siloth

Mon                 6      Monday Open Stableford

Sun                12     Infirmary Cup

Wed                15    Midweek Medal

Sat                  18    Nerga (Inter)

Sun                 19    Lady Captains Prize

Wed                22    Mixed Single Stableford (G+L)

Sat                  25    Nerga

Sun                 26    Mixed Foursomes Cup  11.00am

          

    

 

May

Wed        6      Course Maintenance (All Day)

Sat          9     Monthly Medal

Mon      11     Monday Open Stableford

Wed      13     Midweek Medal

Sat        16     Calverts Electrical Open

Mon       18    Top Dressing (AM)

Sun       17     Robson Shield Qualifier

Wed       20    Midweek Mixed Singles Stableford(G+L)

Sat        23     Presidents Putter

Mon       25    Bank Holiday 4 BBB Stableford

Sun        24    Walter Bryant

Fri          29    D Day Better Ball Stableford

Sat         30    Invitation Day 1

June 

Mon                 1      Monday Open Stableford

Thurs              4      Senior Men’s 4 Man Team Open

Sat                  6      Westwood Cup

Sun                 7      Bob Pearson (G) / Club Team Championship Ryton

Sat                 13     Monthly Medal

Sun                14     Middleton Cup Foursomes

Wed                17    Midweek medal

Fri                   19   Captains Weekend

Sat                  20    Captains Weekend

Sun                 21    Captains Weekend

Sat                  27    Handicap Bowl Round 1

Sun                 28    Handicap Bowl Round 2

Mon                29    Mon Open Stableford (G+L)

    July 

Wed                  1      Midweek Invitation

Thur                 2      Senior Mens Texas Scramble

Sun                  5      Vaux Cup Singles Medal

Mon                 6      Monday Open Stableford (G+L)

Sat                 11     Gents 4 BBB Open 4 BBB Stableford

Sun                12     Palm Beach Trophy

Wed               15     Midweek Medal (G)

Sat                 18     Robson Shield Final Gross & Nett 8.00am & 12.45pm

Sun                19     Monthly Medal   (G)

Wed               22      Midweek Singles Stableford (G+L)

Fri                  24     Sponsors Day 1.00pm 4.00 pm

Sat                 25     2nd & 3rd Div & Senior Nett C/Ship

Sun                26     Club Championship    

August

Sun                  2       Monthly Medal

Mon                 3       Monday Open Stableford (G+L)

Wed                 5       Midweek Medal (G)

Sun                  9      Gordon Oliver Trophy 3 Man Team  (G)

Sun                 16     Monument Trophy 4 BBB Stableford (G + L)

Sat                  22     D.C.G.U 3rd & 4th Div Competition (All Day)

Sun                 23     RNLI  Spoons Greensome Medal

Mo                   24     Hollow Tining

Tue                  25     Hollow Tining

Wed                 26     Hollow Tining

Thur                27      Hollow Tining 

Fri                   28      Hollow Tining

September

Wed                 2      Past Captains (G)

Sat                  5       Adult & Child

Sun                 6       Arthur Nixon Salver (Mixed)

Mon                 7       Monday Open Stableford (G+L)

Wed                 9      Midweek Medal (G)

Sat                  12     Monthly Medal (G)

Sat                  19     Gents 4 Man Team Texas Scramble Open

Sun                 20     Wilkinson Cup 4 BBB  Bogey (G)

Sat                  26     Invitation Day 2 (Shotgun) 8.30am - 1.15pm

Sun                 27     Finals Day

October

Sat                   3      Monthly Medal (G)

Wed                 7      Midweek Medal (G)

Sun                11     Sam Dudley & S G Farrow (Singles Medal)

Sun                25     Capt v Secretary (G)

 

 

                 

November

Sat                   14     Turkey Trot (G+L)

Sat                   21     Presentation Night (Clubhouse)

December

Sun                  6      Winter Warmer (G+L)

Wed                 9      A.G.M